רוצים לדעת על
המבצעים לפני כולם
הרשמו לניוזלטר של סופ"ש כאן :
RSS
 
 
 
 
פרסומת
דתילי
צימרים לדתיים
הצעות מחיר מכל חברות התיירות
צימרים
בניית אתרים
מסעדות כשרות
יקב ירושלים
מסלולי טיול בארץ
מוהל ברית מילה
  
 
כמה תובנות משמחת תורה בפראג
כמו ישראלים רבים, יצא גם לנו (בפעם הראשונה ואי"ה האחרונה) לשהות בחול-המועד סוכות ובש"ת בפראג
18/10/2017
מוטי זפט
שלח לחבר
הדפס
הוסף למועדפים
הגדל טקסט
הקטן טקסט
 
להלן כמה תובנות מהטיול הזה.
  1. הקהילה היהודית בפראג. על הנייר– יש דבר כזה. כ-1600 רשומים בספרים של הקהילה. בפועל, שני בתי כנסת פעילים בשבת– הישן וחב"ד, אחד אחת לשבועיים– הירושלמי, וגם אז, עם 20 איש, כולל תיירים מישראל. בליל שמיני עצרת התפללנו בבית הכנסת 'הירושלמי'. מבנה עצום ומרשים בחוץ ובעיקר בפנים. תזכורת עגומה למה שהיה לפני מאות שנים. בליל שמיני עצרת השנה, יחד עם ארבעתנו, התיירים מישראל, היו שם בחדר צדדי (שטיבל) 20 גברים וכמספר הזה נשים. המחזורים בהם התפללנו הודפסו ב-1867, ומראה השטיבל הזה נתן לנו את הרושם שחזרנו גם אנו לאותה תקופה. למחרת, שמיני עצרת, התפללנו בבית הכנסת הישן-חדש, המשמש זה 700 שנה כבית הכנסת הראשי של הקהילה היהודית בפראג. אותו בית כנסת שעפ"י אחת האגדות, בעליית הגג שלו נמצאים שרידיו של הגולם שנוצר בזמנו בידי המהר"ל מפראג בכדי להגן על תושבי העיר היהודים. לא בדקנו. בבית כנסת זה פעלו במאה ה-16 החשובים שברבני הקהילה, בהם: הרב אליעזר אשכנזי, מרדכי בן אברהם יפה, הרב יהודה ליווא בן בצלאל (המהר"ל) ותלמידו יום טוב ליפמן הלר, מאוחר יותר הרב יחזקאל לנדאו 'הנודע ביהודה' מגדולי פוסקי ההלכה וכן הרב שלמה יהודה רפופורט מאנשי תנועת ההשכלה היהודית. כך או כך, בשמיני עצרת האחרון, יחד אתנו- פחות מ-30 מתפללים. חברי, ברוך ו. הוא כהן. כשהתברר לאחד הגבאים שהגיע כהן לבית הכנסת, הוא התרגש מאוד ורץ לספר לחברים ש"יש לנו כהן". האמת, גם חברי הכהן, שעה שנשא כפיים בבימה לידה התפלל בזמנו המהר"ל, התרגש בעת שברך את כולנו.
  2. כמה יהודים בפראג? בספרי הקהילה רשומים 1600. יש מעריכים שהמספר האמתי נושק ל-10,000 יהודים, אבל רובם המוחלט לא מוצאים עניין וצורך לעמוד בקשר עם הגוף שנקרא 'הקהילה'. צ'כיה היא מדינה אתאיסטית. 90 אחוז מאוכלוסייתה מגדירה עצמה כ'חסרי דת', מה שמסייע ליהודים רבים להתנהג כצ'כים לכל דבר, כשהדת אינה מהווה עבורם עניין. בית ספר יהודי? יש דבר כזה, כמה שיעורים בימי ראשון אחה"צ. גם בית הכנסת של חב"ד וכל מה שהם מציעים משרת יותר את התיירים המגיעים בהמוניהם. ובלי רב ראשי אי אפשר. כן, באופן ממש לא מפתיע, גם שם העניין הזה של בחירת רב ראשי הגיע לבית הדין הרבני, אפילו בארץ. לפני שנים ספורות פרש הרב סידן ואת מקומו תפס הרב פטר, צעיר שגדל בצ'כיה ובגיל 18 הגיע ל'מרכז הרב' בה למד 13 שנה, ואז חזר ומונה לרב המקומי. מי בוחר? לקהילה היהודית שם יש 'דירקטוריון' של 24 אנשים המתכנסים אחת לחודש או חודשיים ומקבלים החלטות בענייני הקהילה. בחירת רב ראשי, למשל, או מה שקורה בתכיפות רבה יותר- איזה נכס למכור. ועד הקהילה הזה אחראי על ניהול של יותר ממאה מבנים שהותירו יהודי המקום שנספו בשואה ואין להם צאצאים. כמה יהודים מקומיים שדיברנו עימם הביעו מורת-רוח רבה ממה שנעשה שם, ובעיקר ממה שלא נעשה. ב'שורה התחתונה', קהילה יהודית בפראג– אולי הייתה בעבר. היום, כל אחד חי לעצמו. רוצים דוגמא? במלון בו שהינו, ארגנו 'שמחת בית השואבה'. חוץ מהמנגן (ישראלי בעברו) היינו רק אנחנו.
  3. בחו"ל עושים, כידוע, הפרדה בין שמיני עצרת לשמחת תורה. את ההקפות עשינו לבד במלון, בשמיני עצרת ושמחת תורה שלנו, רק שמיני עצרת שלהם. בשנה הבאה אי"ה ובלנ"ד, שמחת תורה בישראל.