רוצים לדעת על
המבצעים לפני כולם
הרשמו לניוזלטר של סופ"ש כאן :
RSS
 
 
 
פרסומת
דתילי
צימרים לדתיים
הצעות מחיר מכל חברות התיירות
צימרים
בניית אתרים
מסעדות כשרות
יקב ירושלים
מסלולי טיול בארץ
מוהל ברית מילה
  
 
מסע פורימי לחלם האגדית
לכבוד ראש חודש שמרבים בו בשמחה, יצאנו למסע לעיר חלם המוכרת לרובנו מסיפורים משעשעים
17/02/2018
יצחק כרמלי
שלח לחבר
הדפס
הוסף למועדפים
הגדל טקסט
הקטן טקסט
 
זה היה אחד המסעות היותר מעניינים, יצאתי אל חלם האגדית (רבים שואלים אם יש עיר כזאת) לבדוק האם הסיפורים על חכמי חלם נכונים, או שאינם נכונים. ומי בכלל המציא את את הסיפורים האלו. וכבר אמרו בכל סיפור יש בו מעט מן האמת...
מקובל, כי האגדות נכרכו סביב תושבי העיר/ עיירה הממוקמת מדרום מזרח לוורשה על גבול אוקראינה ע"י המשכילים שהוציאו שם רע על תושביה החרדים והאדוקים. מי שחקר וניסה לפצח מה עומד מאחורי עלילת הסיפורים על תושביה היהודים של חלם, שלפני השואה היו רוב התושבים בעיירה, הוא המנוח פרופסור דב נוי שעסק בתיעוד סיפורים עממיים. גם הוא לא מצא הסבר המאמת את מקור הסיפורים.
אל העיר האגדית יצאנו מלווים בספר "חכמי חלם", כך מצאנו את מרבית המקומות המוזכרים בספר...את בית הכנסת משם הושלך הרב מהגג עם החתול הטורדן...מצאנו את באר המים שם נתפש הירח ...ועוד..
ויש את החלק העצוב והפחות מוכר: השמדתם של יהודי חלם ע"י הצורר הנאצי ימ"ש.

הצלחנו לאתר לא מעט בתים יהודיים זיהתי אותם לפי מרפסות הסוכה! מצאנו גם את  בית הכנסת היחיד שנותר והפך לבית מרזח ולמשרדים (מי אמר שהפולנים לא שיתפו פעולה ??) איתרנו מצבות שבורות ומנותצות שהיו מושלכות בשטח מה שהיה פעם בית העלמין. המרגש היה למצוא במקרה, ואין מקרה בעולם, בתוך מוזיאון הטבע אוסף יודיאקה שהיה מוצג בין פוחלצי חיות ופרפרים מיובשים....

אחד האתרים המענינים בחלם, שיש בו היבט יהודי, הוא מערכת מחילות תת קרקעית העוברת מתחת לעיר באורך כולל של מאות מטרים, שדרכם הצליחו מספר יהודים להימלט.
מה שבטוח הוא כי מחלם יצאו כמה מגדולי ישראל והחסידות. רבים לא יודעים כי המהרש"א וגם המהרש"ל מפרשי התלמוד שימשו כרבני חלם. המקובל ר' אליהו בעל שם ו- ר' נטע משפירא זצ"ל שימשו גם הם כרבנים בחלם.
העיר עצמה היושבת על נהר בוג טובלת וסובבת בירוק עד. ביערות שמסביב לחלם גדלים פירות יער למינהם. ובתוך העיר יש עצי דובדבן תפוחי עץ ועוד מיני פרי.

בברכת חודש טוב 😄
ופורים שמח 🤡