רוצים לדעת על
המבצעים לפני כולם
הרשמו לניוזלטר של סופ"ש כאן :
RSS
 
 
 
פרסומת
דתילי
צימרים לדתיים
הצעות מחיר מכל חברות התיירות
צימרים
בניית אתרים
מסעדות כשרות
יקב ירושלים
מסלולי טיול בארץ
מוהל ברית מילה
  
 
גיאורגיה והיהודים
גאורגיה הוא יעד חדש יחסית עבור המטייל הישראלי,בשנים האחרונות גם הציבור הדתי גילה את הארץ הקסומה הזאת בעיקר בטיולים מאורגנים דרך חברות הנופש הכשרות
28/06/2017
שי מאור
שלח לחבר
הדפס
הוסף למועדפים
הגדל טקסט
הקטן טקסט
 
"הכל התחיל כשארדואן סגר לישראלים את טורקיה" אומר הרב מורדכושוולי, רב בית הכנסת הגדול בטביליסי ב 6 שנים האחרונות, זהו יעד זול, טיסה של כשעתיים וקצת ואתם בטביליסי הבירה, עם טיסות לא יקרות, המקום הפך לנגיש.
בעיר הבירה של גיאורגיה טביליסי חיים כיום כ-2600 מתוך 3000  היהודיים החיים בגאורגיה, בית הכנסת הגדול הוא מבנה מפואר במרכז העיר המונה שני בתי כנסת גדולים אחד מעל השני, במקום מקווה, מסעדה כשרה, איטליז בשרים כשרים, בעבר אפילו היה שם מאפיה של מצות.  בגיאורגיה אין אנטישמיות, "היחסים שלנו עם תושבי המקום מצויינים, ב"ה אין אנטישמיות והיחס אלינו הוא יחס של כבוד הדדי", אומר הרב רחמים מורדוכשווילי " לעיתים בשבתות המקום מלא עד אפס מקום", מציין הרב מורדוכשווילי ומוסיף: "אנחנו הרבה פעמים פותחים את בית הכנסת בקומה העליונה עבור קבוצות גדולות שמבקשות מאיתנו או כדי לעמוד בעומס המתפללים, בקיץ תרגישו כאילו אתם בארץ".

 

אוכל כשר בעיר הגדולה
בעיר הבירה טביליסי יש 3 מסעדות כשרות הפעילות כל הזמן. אחת מהן היא מסעדת 'דוד' שנמצאת במתחם בית הכנסת,מסעדת בשרים ומאכלים מקומיים.
שנייה - מסעדת 'ירושלים' שנמצאת ברחוב ירושלים באיזור היהודי, המסעדה מנוהלת ע"י ישראלית  אתי קרכלי שנולדה בגיאורגיה ועלתה לארץ, אך בשל עסקי הנדל"ן של בעלה החליטה לחזור לארץ הולדתה ולפתוח מסעדה כשרה. "אמנם זה קשה, השארנו בארץ ילדים ומשפחה אבל המרחק הקצר מאפשר לנו להיפגש לעיתים יותר קרובות", היא מספרת.
המסעדה השלישית היא בית חב"ד המנוהל ע"י השליח הרב מאיר קוזלובסקי, המספר לנו: "בכל ערב שבת אנחנו מארחים כאן המוני יהודים מכל העולם ובפרט מישראל". חברות נופש רבות שמוציאות טיולים לאיזור הזה נוהגות לפקוד את המקום עם המטיילים שומרי המצוות ולאכול כאן את ארוחות השבת, המקום פעיל ומקבץ אליו גם מטיילים רבים כמו בחורים אחרי צבא שמגיעים למקום לפני טרקים בהרי הקווקז המדהימים או אחרי הטרקים. "חוץ מחלב יש לנו הכל", מציין הרב קוזלובסקי, שחיטה כשרה מתקיימת במקום ואין צורך לייבא, לחם בחלקו הגדול אין בעיה (בפרט לחמים מסויימים מקומיים ) אבל חלב למי שמקפיד על חלב ישראל אין להשיג בכלל. הרב הגיע לגאורגיה משליחות ברוסיה בשנת 2005  אז הפעילות העיקרית הייתה עם האוכלוסיה המקומית. לצד הפעילות הענפה של בית חב"ד במקום הכוללת ארוחות כשרות, ביקור אסירים יהודיים בבתי הכלא, פעילות בחגים ודאגה לכל פרט בחיי היהודים, 12 שנה אחרי הם עסוקים לא מעט באירוח התיירים הרבים שמגיעים מישראל. בכל שבת מתקיימות במקום ארוחות שבת גדולות.

אפילו בבטומי השוכנת על חופי הים השחור אמורה להיפתח בקרוב מסעדה יוקרתית וכשרה של חב"ד. הנופשים הישראלים הרבים שמגיעים לנפוש בעיר באטומי הם שגרמו לרב קוזלובסקי והשליחים האחרים לפתוח מקום שידאג לציבור שמור הכשרות המגיע לנפוש ורוצה לאכול כשר.
"ומה איתנו? אנחנו מצפים לחזור לארץ ישראל בקרוב לבית המקדש עם כל היהודים.." אומר הרב קוזלובסקי בחיוך רחב "אבל עד שבית המקדש ייבנה אנחנו נמשיך להיות כאן ולשרת את עם ישראל בגולה".