רוצים לדעת על
המבצעים לפני כולם
הרשמו לניוזלטר של סופ"ש כאן :
RSS
 
 
 
פרסומת
דתילי
צימרים לדתיים
הצעות מחיר מכל חברות התיירות
צימרים
בניית אתרים
מסעדות כשרות
יקב ירושלים
מסלולי טיול בארץ
מוהל ברית מילה
  
 
האם יאפשרו לנו לנוח בשבת בצהריים?
רבים מבתי-המלון דורשים משוכרי החדרים לפנותם בצהריים, גם בשבת. משפחות דתיות – בבעיה. ועדה בכנסת העבירה את הטיפול לשר התיירות ולמנכ"ל התאחדות בתי-המלון
13/08/2017
ליאת שוקרון
שלח לחבר
הדפס
הוסף למועדפים
הגדל טקסט
הקטן טקסט
 
הביקוש לנופש בבתי-המלון עולה בחופשת הקיץ ומציף סוגיה שמטרידה רבים משומרי המסורת, שמהווים חלק נכבד מהאוכלוסייה שמתארחת בשבתות בבתי-המלון בישראל; שבת בר-מצווה, שבת חתן, חגים ארוכים ועוד. למרות ש(החלק הארי של) בתי-המלון בארץ מקפידים על כשרות ומספקים שירותי דת, מעליות שבת וכו', כשאורח שומר שבת מגיע למלון עצמאית, הוא נתקל לא אחת בבעיה- עליו לעזוב את חדרו עוד לפני צאת השבת ואפילו בשעות הצהריים המוקדמות. מלונות מעטים בלבד מאפשרים יציאה במוצאי שבת. ישנם מלונות שמאפשרים זאת בתוספת תשלום ויש כאלה שלא מאפשרים זאת כלל, מה שמצריך מאדם דתי למצוא פתרון לתעסוקת משפחתו ולאריזת ואחסון חפציהם הכרוכים בבעיות הלכתיות בשבת.

הוועדה לצדק חלוקתי בכנסת קיימה השבוע דיון בנושא זה ובחנה כיצד אפשר להפסיק את קיפוח שומרי המסורת בבתי המלון בישראל.
אלי אבני, יועץ הלכתי לרב הראשי לישראל סיפר בדיון כי ברבנות מתקבלות תלונות רבות מאנשים שנאלצו לפנות את חדרם בשבת בלא שידעו מראש שיידרשו לכך, ומכיוון שהחדר הוזמן כבר ע"י אחרים, הם נאלצו לעזוב ללא פתרון, תוך חילול שבת. אף חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) סיפרה שפונתה ממלון בשבת, עם תינוקות. "זה היה מאוד לא נעים, לא יכולנו להישאר כי החדר הוזמן עבור אורחים אחרים", תיארה חברת הכנסת לביא.

יו"ר הוועדה, חבר הכנסת מיקי זוהר (ליכוד) אמר: "במדינה יהודית ראוי לכבד עיקרון של שמירת שבת. יש פה דוגמה מובהקת של כפיה חילונית. כאשר מקשים על שומרי שבת לשמור על השבת כהלכתה- זה אבסורד". הוסיף, כי יגיש הצעת-חוק שתחייב את בתי-המלון לאפשר לדתיים לפנות את החדרים רק במוצ"ש.

מהתאחדות המלונות הגיבו: "שעות הפינוי הנהוגות בבתי-המלון בארץ מקובלות בכל העולם ורוב המלונות מיידעים את האורחים על שעת הפינוי. זה לא הגיוני שחילונים ייאלצו לשלם יותר כי דתיים רוצים להישאר עד מוצ"ש. כשהחדר נמכר לשבת בערב אין אפשרות להישאר".
בוועדה הוחלט כי הסוגיה תועבר לטיפולו של שר התיירות, יריב לוין, ולמנכ"ל התאחדות המלונות לחשיבה מחודשת ולנקיטת אמצעים שייטיבו עם שומרי השבת.

וציבור שומרי המסורת? עד לחקיקה מסודרת בנושא ייאלץ להוסיף תשלום, בסוף שבוע בו התעריף גבוה גם ככה, להעדיף את ימות החול, או לוותר על נופש עצמאי. נמתין להתפתחויות.

פורסם בתאריך 21.07.2017 בעלות 'שבתון'