אז מה עושים בשבת במלון בחו"ל
שי מאור
19/09/2017
בעיות רבות יש לנופש הדתי בחו"ל, על רובם אפשר להתגבר
כאשר מחליט אדם לנפוש בחו"ל הוא כמובן לוקח בחשבון את ההוצאות, החופשה מהעבודה, ההערכות לקראת הטיול ועוד, אך כשמדובר באדם דתי ההערכות לכך היא גדולה פי כמה.
אוכל כשר כמובן הוא חלק גדול מההערכות לטיול , אך מה עם השבת? איך מתכננים לשהות בחו"ל בשבת.

האפשרות הראשונה והקלה ביותר אם כי היא היקרה מכולם היא לנסוע לחופשה בראש שקט, עם חברת נופש המתמחה באוכל כשר, תפילות במניינים מסודרים, אמנם זה עולה יותר כסף אבל למי שמחפש ראש שקט אין ספק שזו הדרך הטובה ביותר. האוכל הכשר למהדרין ביעדים רבים בעולם, התפילות במניין ואפילו עם ספרי תורה כמעט בכל מקום, האווירה הדתית והפתרונות בשבת  נותנים את התחושה כאילו מדובר בנופש כשר בארץ ולא אי שם בארץ זרה.

עבור ציבור הנופשים שיוצא לחו"ל ולא דרך חברות הנופש המסודרות קיימות מספר אפשרויות על מנת לעבור את השבת בתחושה של שבת קודש:
 1. חפשו מלון שקרוב לבית חב"ד, ככה תוכלו לאכול כשר ובאווירה מיוחדת בדרך כלל בעלות לא יקרה. בנוסף בבית חב"ד מתקיימים מניינים בשבת, בנוסף בבתי כנסת רבים בעולם מתקיימים קידושים לאחר תפילת שחרית ובד"כ הם שמחים לאורחים נוספים.
 2. בקשו קומה נמוכה, על מנת שבשבת תוכלו לעלות ולרדת בלי להשתמש במעלית אלא אם כן יש שם גוי שיבין מה רצונכם בעניין גוי של שבת.
 3. מקרר בחדר : את המנורה אם ניתן לסובב ולכבות עדיף או להדביק עם נייר דבק כך שלא יידלק.
 4. בשירותים : יש להכין נייר חתוך לשבת
 5. יש להכניס מבעוד מועד את הכרטיס לחריץ המתאים בתוך החדר ולא להוציאו עד צאת השבת על מנת שיישאר האור והמזגן דלוק.
 6. גלאי נפח: קיימים כיום יותר ויותר בבתי מלון בחו"ל, לכתחילה צריך לפנות למלון ולבקש אם אפשר לבטל את זה, ולהשאיר במצב קבוע. אם אין אפשרות כזאת בשעת הדחק ניתן להקל ,כי אפילו אם נגיד שהאורח רוצה שהאורות יידלקו ושהמיזוג יפעל, הואיל והוא אינו עושה שום פעולה ישירה, כל הפעילות אינה ניכרת לעין בשר, וכבר נקבעה הלכה שכל דבר שאינו ניכר לעין האדם לא ניתן ליישם עליו שום איסור (מתוך 'שו"ת שיח נחום' - הרב נחום אליעזר רבינוביץ)
 7. כניסה למלון היא לרוב בדלת מסתובבת, אמנם חלקם אוטומטיות וחלקם ידניות, אם זה ידני כמובן אין בעיה. אם זה אוטומטי יש לחפש פתרון של דלת מהצד שאינה אוטומטית או לחכות שמשהו שאינו יהודי יגיע ויפעיל את הדלת המסתובבת האוטומטית וכך ניתן להיכנס איתו לתוך המלון בלי לחלל שבת.
 1. מפתח לשבת, אז נכון, ברוב המלונות בעולם כבר לא קיים מפתח רגיל אלא רק כרטיס אלקטרוני אבל גם לזה יש מספר פתרונות :
 • ניתן לקחת נייר דבק ולהכניס את הלשונית כך שהחדר בעצם יישאר פתוח בשבת ולא יבלוט יותר מידי,רק לא לשכוח לתלות שלט לא להפריע/ לא לסדר את החדר שהחדרנית לא תוריד את נייר הדבק זאת כמובן אם מרגישים שהמקום בטוח לעשות זאת ושאין חשש שייכנסו לחדר.
 • ניתן לבקש מגוי שיבוא לחדר לעזור לפתוח ברמיזה שיבין שיש בעיה בפתיחת החדר.
 • יש שלוקחים חוט וקושרים אותו לידית בתוך החדר ומעבירים את הקצה מלמטה על הרצפה כשהוא יוצא למסדרון וכאשר רוצים לפתוח את החדר מושכים בחוזקה ואז הידית נפתחת. נכון, קצת מסורבל ולא מתאים לכל אחד
 • הרב נחום אליעזר רבינוביץ מתוך שו"ת שיח נחום פסק : 'אם השימוש בכרטיס המגנטי מוגבל לפתיחת המנעול (נורת הסימון שבמנעול הדלת היא נורת לד), כי אז יש מקום להתיר בשינוי ,כיון שאין כאן תוצאה של מלאכה אסורה אלא עובדין דחול בלבד. ואם אינו מוצא אינו יהודי שיכניס בעבורו את הכרטיס ויפתח לו את הדלת, אפילו שיש בכך איסור דרבנן בוודאי במקום צער גדול שלא יוכל להיכנס לחדרו כל השבת יש להתיר לפתוח את הדלת ולהיכנס, שהרי לכל היותר יש כאן ספק "פסיק רישיה" בלשעבר. והוא הדין לצאת לצורך הארוחות, שהרי כשיוצא אין כאן אלא כיבוי שאין בו איסור תורה, שכן זהו כיבוי גחלת של מתכת שאין בה פחם. אף על פי כן, מן הראוי שישתדל לנטרל את הנורות לפני שבת. אבל אם הכרטיס עשוי להדליק גם את התאורה, והדבר ידוע ומתוכנן שמדליקים את האור על ידי הכנסת הכרטיס, כי אז לפני השבת יכבה האורח את הנורות שבחדר על ידי המתגים שלהם, כך שהם לא יידלקו בכניסתו.'
​נסיעה טובה