רוצים לדעת על
המבצעים לפני כולם
הרשמו לניוזלטר של סופ"ש כאן :
RSS
 
 
 
פרסומת
דתילי
צימרים לדתיים
הצעות מחיר מכל חברות התיירות
צימרים
בניית אתרים
מסעדות כשרות
יקב ירושלים
מסלולי טיול בארץ
מוהל ברית מילה
  
 
רוצים לעשות משהו חינוכי עם הילדים? תטוסו איתם לחו"ל
בחוגים מסוימים בציבור תפסה לה אחיזה המחשבה שלטוס עם ילדים קטנים לחו"ל זה מעשה מיותר, בזבזני ואפילו ראוותני
08/10/2018
אודי לוינגר
שלח לחבר
הדפס
הוסף למועדפים
הגדל טקסט
הקטן טקסט
 
אני מבקש להפריך כאן את התפיסה הזאת ולטעון שטיסה לחו"ל עם ילדים טומנת בחובה אינספור הזדמנויות נהדרות להרחבת אופקים, לשיעורים חשובים לחיים, ולחיזוק הקשרים המשפחתיים. אני סבור שלטוס לחו"ל עם ילדים קטנים זה מעשה ערכי וחינוכי מהמעלה הראשונה.
קודם כל, בואו נסיר את המכשול של העלות והתדמית הראוותנית. היום בעידן "השמיים הפתוחים" לטוס לחו"ל זה לא יקר. פשוט כך. נכון שחופשה משפחתית בחו"ל זו הוצאה לא מבוטלת, אבל בהיערכות נכונה שכוללת הזמנת טיסה חצי שנה מראש, יעד יחסית קרוב, ותאריכים לא בעונה החמה, אפשר בהחלט לסגור טיסה לכל המשפחה בעלות סבירה. אם אתם מרימים גבה, תבדקו עלויות ותראו שבסופו של דבר הכול עניין של סדרי עדיפויות.

החוויה הייחודית מתחילה כבר בהמראה. כל מי שישב פעם במטוס ליד החלון בוודאי מכיר את הרגעים הקצרים והמתוקים שבהם המטוס נוסק ומגביה מעלה ופתאום הארץ נגלית לנו מזווית מפתיעה ובלתי רגילה. הבניינים הופכים אט-אט קטנים, הכבישים הולכים ומתרחקים, והמכוניות הנוסעות נראות כמו קוביות לגו זעירות. תגידו לי אתם, היש מראה נפלא מזה? והרגע המתוק והמתעתע שבו שהמטוס חוצה את קו החוף, שפתאום נראה צר כל כך, וקדימה נפרש הים הכחול והרחב עד לאופק ומעבר לו. והנה כבר טסים מעל העננים, בין אדווֹת לבנות צמריריות והשמש בוהקת מול הפנים. איזו חוויה מדהימה זאת לילדים קטנים. הרי כל הזמן אנחנו מנסים ללמד אותם פרופורציות, להבחין בין עיקר לטפל, לא להיפגע ולהיעלב מילדים אחרים ולהבין מה באמת חשוב בחיים, ופה באמת יש תמונה אחת ששווה אלף מילים.

בנוסף, בעיניי יש ערך שלא יסולא בפז למפגש הבלתי אמצעי של ילדים עם ארצות אחרות, נופים שונים ואנשים מכל מיני סוגים. אין לי ספק שהדברים האלה ייחרטו בזיכרונם לכל החיים. אני נסעתי בפעם הראשונה לחו"ל בגיל 13, טיול בר מצווה, ואני זוכר את עצמי מסתובב עם ההורים שלי ואחותי ברחובות פריז, בולע בעיניים את המראות, הריחות והקולות, ומרגיש פיזית שנופל לי איזשהו אסימון. לראשונה בחיי אני מבין שהעולם הוא באמת רחב ידיים, כי טסנו כמה שעות באוויר והגענו למקום אחר, דומה אבל שונה, יש בו המון בניינים ואנשים ורחובות, אבל האנשים הם אחרים, והשפה היא שונה, ולוחיות הרישוי של המכוניות הן לא צהובות. אני לא זוכר למה זה הפתיע אותי, הרי ידעתי מספרים וסרטים ועיתונים ושיעורי גאוגרפיה שיש בעולם עוד המון ארצות, אבל רק כשחוויתי את זה בעצמי הכתה בי ההכרה כמה העולם גדול וישראל קטנה, ועד כמה כל מה שמתרחש סביבי בישראל הוא בסך הכול פסיק קטן במערכת הרבה יותר גדולה.
אני יודע מה אתם חושבים: יש בישראל כל כך הרבה מקומות יפים, הגולן והמדבר, עמקים ונחלים, למה צריך לרעות בשדות זרים? למה שהילדים לא יכירו קודם את האוצרות המקומיים? אבל תאמינו לי שלא מתוך התרסה אני כותב את הדברים, לא מתוך קריאת תיגר או הפניית עורף לארצנו האהובה, אלא להיפך – מתוך ביטחון וידיעה שיש לנו את הארץ הכי טובה. אני מבקש שהילד שלכם יאמר הייתי בפריז וגם ברומא, ראיתי את שבעת פלאי תבל, ומכיוון שהייתי שם אני יודע להגיד שאין כמו ארץ ישראל.

חוץ מזה, לשדה תעופה יש סמנטיקה ודינמיקה משלו, שכדאי שכל ילד יכיר. רק בשדה תעופה מילים כמו כבודה, טובין, מסוע ובורדינג הן מילים לגיטימיות, רק בשדה תעופה אפשר לראות בליל של אנשים ממגוון דתות, סגנונות, שפות ותלבושות. רק בשדה תעופה אפשר לשתות שוקו מול חלון זכוכית ענק שמעברו מטוסים משייטים בנחת בין המסלולים, ורק בשדה תעופה אתה יכול לעמוד ליד לוח טיסות בתוך דבוקת אנשים, ובעוד כמה שעות כל אחד מכם יהיה בצד השני של העולם. לפני 150 שנה זה לא היה אפשרי מבחינה טכנית, לפני 50 שנה זה לא היה אפשרי מבחינה כלכלית, והנה היום ברוך ה' זכינו לחיות בדור שיש לו כנפי נשרים אדירים. אז תעשו לעצמכם טובה ותקנו כרטיס לחו"ל לקיץ הבא. זה לא חייב להיות יעד אקזוטי, יוקרתי או מקום שבו כף רגל אדם לבן מעולם לא דרכה. גם בטיסה זולה וקרובה תעניקו למשפחה ולילדים חוויה מיוחדת ונפלאה. וכשתחזרו בעז"ה מהטיול מלאי חוויות וסיפוק, 


Photo by Dmitry Sovyak on Unsplash